ورود

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
حساب ندارید؟ ثبت نام

ویزا (ویزا شنگن)

راهنمای اخذ ویزای شینگن:
برای سفر به کشورهای عضو حوزه شینگن ابتدا شما باید ویزای شینگن اخذ نمایید.ویزای شینگن چند نوع دارد که رایج ترین آنها تایپ c می باشد.ویزای شینگن تایپ c در واقع ویزای توریستی می باشد که شما با داشتن آن میتوانید وارد کشور مورد نظر در حوزه شینگن شوید.اما برای اخذ ویزای شینگن باید از کجا شروع کنیم؟

قدم اول:

باید بدانید به چه نوع ویزایی نیاز دارید. بسته به هدف شما از سفر به منطقه شینگن ویزاهای متفاوتی ارائه می‌شود. برای مثال: ویزای توریستی شینگن، ویزای تجاری یا ویزای کاری شینگن، ویزای فعالیت‌های ورزشی یا فرهنگی، ویزای رسمی، ویزای علمی، ویزای تحصیلی شینگن و ویزای ملاقات با خانواده یا دوستان. پس برای سرعت بخشیدن به روند کارتان اول از همه هدف از سفر و نوع ویزایی که می‌خواهید برای اخذ آن اقدام کنید را مشخص کنید.

قدم دوم:

در طریقه گرفتن ویزای شینگن مشخص کردن کشور مقصد است. بعد از این‌که مقصد شما مشخص شد باید از طریق سفارت کشور مقصد یا یکی از کنسول‌گری‌های کشور مقصد و یا یک مرکز ویزا که وابسته به سفارت کشور مقصد است، برای اخذ ویزای شینگن اقدام کنید. اگر تنها قصد سفر به یک کشور عضو شینگن را دارید باید از طریق سفارت یا مرکز ویزای آن کشور برای اخذ ویزای شینگن اقدام کنید اما در صورتی‌که شما قصد سفر به بیش از دو کشور عضو پیمان شینگن را دارید باید درخواست خود را به سفارت کشوری ارائه دهید که بیشتر روزهای سفرتان را آن‌جا سپری می‌کنید. در صورتی‌که مدت اقامت شما در هر یک از کشورها مشخص نیست یا اینکه برابر نیست، می‌توانید درخواست اخذ ویزای شینگن را به سفارت یا مرکز ویزای کشوری ارائه بدهید که مقصد اول‌تان است یعنی اولین کشور عضو شینگن که شما وارد آن خواهید شد.

قدم سوم:

پیدا کردن مناسب‌ترین زمان برای ارائه درخواست اخذ ویزای شینگن است. با توجه به این‌که فرآیند اخذ ویزا از سفارت یا کنسول‎گری‌های شینگن زمان‌بر است شما باید در فرصت مناسبی برای اخذ ویزا اقدام کنید. طبیعتا هر چه زودتر برای اخذ ویزا اقدام کنید بهتر است. بهترین و زودترین زمان برای ارائه درخواست سه ماه قبل از شروع سفر است و دیرترین زمان ۱۵ روز قبل از شروع سفر است. توصیه ما این است که حداقل سه هفته قبل از سفرتان برای اخذ ویزا اقدام کنید.

قدم چهارم:

در مراحل اخذ ویزای شینگن گرفتن وقت از سفارت کشور مقصد است. برای طی کردن پروسه اخذ ویزای شینگن از سفارت کشوری که می‌خواهید به آن سفر کنید وقت بگیرید. برخی از سفارت‌ها این امکان را به شما می‌دهند که به صورت آنلاین برای گرفتن وقت اقدام کنید اما برخی از سفارت‌ها هنوز هم از طریق مراجعه حضوری شما را پذیرش می‌کنند.

قدم پنجم:

بعد از طی کردن مراحل گفته شده باید فرم درخواست ویزا را تکمیل کنید. فرم درخواست ویزا را دانلود کنید و آن را با صداقت کامل پر کنید. آخرین فرم ارائه شده توسط سفارت را باید دانلود کنید یا از سفارت بگیرید. تمامی قسمت‌های فرم را باید کامل پر کنید. توجه داشته باشید که باید فرم را در دو نسخه چاپ کنید و در هر دو نسخه را امضا کنید.

قدم ششم:

جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شینگن است. برخی از مدارک لازم عبارتند از: مدارک شناسایی، فرم درخواست ویزا، پاسپورت معتبر، دو عکس رنگی، بیمه سفر، روز بیط رفت و برگشت، اثبات محل اقامت و اثبات پشتوانه مالی در طول سفر. سایر مدارک اضافی که هر یک از سفارت‌ها از متقاضیان می‌خواهند را باید از سفارت کشور مقصد بپرسید و به سفارت ارائه دهید.

قدم هفتم:

بعد از گرفتن وقت از سفارت کشور مقصد، برای شما وقت مصاحبه مشخص می‌شود. شما باید در تاریخ تعین شده به سفارت مدنظرتان مراجعه کنید. روز مصاحبه شما باید مدارک لازم را به‌همراه داشته باشید و به افسر کنسولی که با شما مصاحبه می‌کند تحویل دهید. در طول مصاحبه از شما سوالاتی در مورد محل اقامت‌تان در طول سفر، هدف از سفر و سایر جزییات پرسیده خواهد شد. سعی کنید که در نهایت صداقت پاسخ‌های درستی را ارائه بدهید که با پاسخ‌های فرم درخواست‌تان هم‌خوانی داشته باشد.

قدم هشتم:

پرداخت هزینه اخذ ویزا است. هنگام درخواست اخذ ویزای شینگن شما باید هزینه‌ لازم را پرداخت کنید. هزینه اخذ ویزا توسط کشورهای عضو شینگن تصویب شده است و غیر قابل تغییر است. این هزینه با توجه به سن و وضعیت فرد متقاضی متفاوت است.

قدم آخر:

در آخر شما باید منتظر پاسخ درخواست اخذ ویزای شینگن خود بمانید. بررسی درخواست شما توسط سفارت معمولا ۱۵ روز طول می‌کشد البته با توجه به هر فرد این زمان متغیر است و ممکن است طولانی‌تر شود. نهایتا طی یک دوره ۱۵ تا ۳۰ روزه نتیجه درخواست شما اعلام خواهد شد.

شرایط اخذ ویزای مولتی کانادا ۲۰۲۱؛ دعوتنامه، هزینه‌ و مدارک

چگونه ویزای چند بار ورود کانادا را انتخاب کنیم؟!

شاید برای شما هم جالب باشد، زمانی که قصد دارید برای اخذ ویزای کانادا اقدام کنید، امکان انتخاب یکی از انواع ویزای توریستی، تحصیلی و غیره وجود دارد، اما بر خلاف زمانی که برای ویزای شینگن اقدام می‌کنید، هیچ گزینه‌ای برای انتخاب تعداد دفعات ورود وجود ندارد! پس چگونه می‌توان تعداد دفعات ورود و خروج به کانادا را مشخص کرد؟

ویزای مولتی کانادا، یا همان ویزای مولتیپِل کانادا که در ایران با نام ویزای ۵ ساله کانادا نیز شناخته می‌شود به شکل پیش فرض برای تمامی متقاضیان ویزای کانادا در نظر گرفته می‌شود. یعنی حتی اگر خود شما هم نخواهید، دولت کانادا به شما ویزای مولتی خواهد داد!

بله؛ کشور کانادا در همین حد نایس و مهمان‌نواز است. البته این موضوع دلایل سیاسی و اقتصادی دیگری دارد که صحبت در مورد آن‌ها، خارج از حوصله خوانندگان این مطلب است. اما خوب یا بد، دولت کانادا علاقه‌مند به جذب توریست و مهاجر الیت یا برگزیده است و یکی از راه‌های تحقق این سیاست، اعطای ویزای مولتی چند ساله، به تمامی متقاضیان ویزای کاناداست.

اعتبار ویزای مولتی کانادا؛ صد حیف که پاسپورت ایرانی بیش از این اعتبار ندارد

پس از اینکه شما درخواست خود را، برای اخذ ویزا به سفارت کانادا ارائه دادید، در صورت دارا بودن شرایط و به تشخیص افسر ویزا، با درخواست شما موافقت شده و ویزای کانادا برای شما صادر خواهد شد. مدت اعتبار این ویزا ۱۰ ساله و یا به میزان اعتبار پاسپورت متقاضی خواهد بود؛ و از آنجایی که اعتبار پاسپورت شهروندان ایرانی فقط ۵ سال است، نمی‌توان بیش از ۵ سال از ویزای مولتی کانادا استفاده کرد. در واقع اعتبار ویزای کانادا یک روز کمتر از اعتبار ویزای شما خواهد بود.

شرایط سفر به کانادا با ویزای مولتی کانادا

مسافرانی که موفق به اخذ ویزای ۵ ساله کانادا می‌شوند، قادر خواهند بود که تا پایان اعتبار ویزای خود، به دفعات وارد خاک کانادا شوید. تنها محدودیتی که وجود دارد، مدت زمان اقامت در کانادا خواهد بود. به طوری که در هر بار ورود، تنها تا سقف ۶ ماه می‌توان در خاک کانادا اقامت داشت. بعد از این مدت، مسافر باید خاک کانادا را ولو به مدت چند ساعت ترک کرده و بعد از آن دوباره می‌تواند به کانادا بازگشته و تا ۶ ماه دیگر در این کشور اقامت داشته باشد.

راهی برای ترک نکردن کانادا بعد از ۶ ماه وجود دارد؟

گاهی ممکن است شما مجبور به تا بیشتر از ۶ ماه در کانادا اقامت داشته باشید. و یا اینکه به خاطر شرایط خاصی که دارید، امکان خروج از کانادا و ورود مجدد به این کشور را نداشته باشید. به طور مثال در صورتی که شما ویزای تحصیلی کانادا داشته باشید، برای فرزندان شما ویزای توریستی کانادا صادر می‌شود و طبق قانون، کودک باید هر شش ماه یک بار خاک کانادا را ترک کند. در این صورت، شما می‌توانید با مراجعه به دفاتر اداره مهاجرت و پناه جویان کانادا، با ذکر مدت زمان و دلایل اقامت، درخواست Visitor record را برای کودکان خود ثبت کنید. ویزیتور رکورد کانادا در پاسپورت درج نمی‌شود و برگه‌ای جداست که سقف تاریخ اقامت شما در آن درج شده و هزینه دریافت آن نیز ۷۵ دلار کانادا می‌باشد. تنها نکته‌ای که باید در نظر داشت این است که باید حداقل ۳۰ روز قبل از اتمام اعتبار ویزا، برای دریافت این تمدید اعتبار اقدام کرد.

آیا همه می‌توانند ویزای مولتی کانادا بگیرند؟

حال این سوال مطرح می‌شود که آیا تمامی متقاضیان ویزای کانادا، صلاحیت اخذ ویزای مولتی کانادا را خواهند داشت؟ همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، این افسر سفارت کانادا است که تعیین می‌کند اعتبار ویزای شما و تعداد ورود آن چقدر باشد. ممکن است افسر سفارت، تشخیص دهد که شما واجد شرایط اخذ ویزای مولتی کانادا نباشید.

ویزای یک بار ورود کانادا

در صورتی که شما واجد شرایط اخذ ویزای مولتی کانادا نباشید، باز هم شانس اخذ ویزای یک بار ورود کانادا را خواهید داشت. همانطور که از نام این ویزا پیداست، با ویزای یک بار ورود کانادا تنها یک بار می‌توانید به کانادا سفر کنید و بعد از خروج از کانادا نیز باید مجددا برای اخذ ویزای کانادا، درخواست خود را به سفارت ارائه دهید.