ورود

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
حساب ندارید؟ ثبت نام

اطلاعات مهم خرید بلیط هواپیما
در صورتی‌ که برای اولین بار است که می‌خواهید با هواپیما سفر کنید، شاید خرید بلیط آن کمی برای شما گیج‌کننده باشد.

بنابراعلام مدیر وب، ممکن است اطلاعات شما راجع به پرواز چارتر یا سیستمی و انواع بلیط مانند بلیط‌های چند توقفه یا چندمسیره کم باشد. اصلا نگران این موضوع و اطلاعات کم خود نباشید، ما در این متن هرآنچه باید قبل از خرید بلیط هواپیما بدانید را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

انواع بلیط بر اساس نوع پرواز

قبل از خرید بلیط هواپیما باید با انواع پرواز آشنا شده تا بلیط متناسب با نیاز خود را تهیه کنید. مهم‌ترین انواع این پروازها شامل چارتر، سیستمی و تجاری است که با آن‌ها آشنا می‌شویم.

بلیط چارتر

احتمالا همه شما بارها نام پرواز یا بلیط چارتر را شنیده‌اید، اما چارتر دقیقا به چه معنا است؟ در یک پرواز چارتر معمولا تمامی یا تعدادی از صندلی‌ها توسط یک آژانس مسافرتی یا موسسه‌های گردشگری رزرو و خریداری‌شده و شما هزینه خرید بلیط هواپیما خود را به آن‌ها پرداخت خواهید کرد.

بلیط‌های لحظه آخری از نوع بلیط‌های چارتر شده هستند، یعنی یک آژانس مسافرتی مثلا ۵۰ صندلی یک پرواز را رزور می‌کند اما تعدادی از آن‌ها تا آخرین ساعات پرواز خالی باقی می‌مانند. در این شرایط شرکت هواپیمایی بلیط این صندلی‌ها را با قیمتی بسیار پایین‌تر عرضه می‌کند تا تعداد صندلی خالی خود را به حداقل برساند.

بلیط سیستمی

بلیط سیستمی از انواع دیگر بلیط‌هایی است که برخلاف چارتر، تمام صندلی‌های آن توسط خود شرکت هواپیمایی فروخته می‌شود. برنامه این پروازها از هفته‌ها و حتی ماه‌ها قبل ریخته شده و شما می‌توانید حتی چند ماه قبل از پرواز نیز اقدام به خرید بلیط کنید. نکته جالب آن که هر چه زودتر نسبت به خرید این بلیط اقدام کنید، قیمت آن کم‌تر خواهد بود.

قبل از خرید بلیط هواپیما به این نکته توجه داشته باشید که در صورتی‌ که سفر خود را لغو کنید، کنسل کردن بلیط چارتر و پس گرفتن هزینه معمولا غیرممکن است. در پرواز سیستمی اما مبلغی به‌عنوان جریمه از هزینه پرداختی شما کسر شده و مابقی به‌حساب شما بازگردانده خواهد شد.

انواع بلیط بر اساس کلاس پرواز

از زاویه‌ای دیگر می‌توان بلیط‌ها را به سه دسته فرست کلاس، کلاس تجاری و کلاس اقتصادی تقسیم‌بندی کرد. اختلاف این پروازها از نظر امکاناتی است که در اختیار مسافران قرار داده می‌شود.

همان‌طور که از نام این پروازها پیدا است، پرواز فرست کلاس نسبت به پرواز تجاری و پرواز تجاری نسبت به اقتصادی دارای امکانات بیشتری است. البته برای خرید بلیط هواپیما برای پرواز کلاس درجه‌یک باید قیمت بیشتری نسبت به پروازهای دیگر پرداخت کنید.

برای مثال پروازهای درجه‌یک دارای منوی غذای متنوع سرد و گرم، صندلی‌های مجزا و راحت‌تر، سیستم‌های صوتی و تصویری، گاهی سالن‌های کنفرانس و غیره هستند.

بیشتر پروازهای داخلی و خارجی شرکت‌های هواپیمایی از نوع اقتصادی بوده و با قیمت مناسب امکانات قابل قبولی را در اختیار مسافران قرار می‌دهد.

انواع بلیط بر اساس توقف و مسیر رفت‌وبرگشت

هنگام خرید بلیط هواپیما از شما خواسته می‌شود نوع بلیط خود را بر اساس مسیر رفت‌وبرگشت تعیین کنید. در صورتی‌ که شما با این بلیط‌ها آشنا نباشید، ممکن است خریدی اشتباه انجام دهید. گزینه‌هایی که هنگام خرید بلیط هواپیما به شما نمایش داده می‌شود، شامل موارد زیر است.

بلیط‌های یک‌طرفه

در این بلیط‌ها بدون هیچ توقفی هواپیما از مبدا بلند شده و در مقصد به زمین می‌نشیند.

بلیط‌های دارای توقف اجباری

این بلیط‌ها معمولا مربوط به پروازهایی است که فاصله مبدا و مقصد زیاد است. در این حالت هواپیما باید به دلایلی مانند بارگیری، سوخت‌گیری و غیره توقف کند.

بلیط‌هایی با توقف از پیش تعیین‌شده

این پروازها نیز مربوط به مسیرهای طولانی است. در این پروازها هواپیما با اطلاع قبلی مدت مشخصی معمولا بیش از ۲۴ ساعت در یک کشور دیگر توقف خواهد داشت.

بلیط‌های رفت‌وبرگشت

همان‌طور که می‌دانید هنگام خرید بلیط هواپیما رفت‌وبرگشت، شما برنامه بازگشت از سفر خود را می‌دانید و هم‌زمان برای آن نیز بلیط تهیه خواهید کرد. هزینه بلیط رفت‌وبرگشت به نسبت دو بلیط جداگانه برای شما کم‌تر خواهد شد.

بلیط رفت‌وبرگشت با مقصد متغیر

تصور کنید شما از تهران عازم کشور فرانسه هستید. اگر پرواز شما در لیون بنشیند اما شما بعد از مدت اقامتتان بخواهید از شهر موناکو به ایران بازگردید، باید این نوع بلیط را برای خود خریداری کنید.

بلیط‌های دارای چند توقف

اگر قصد شما از خرید بلیط هواپیما گردشگری باشد و بخواهید چندین کشور مختلف را در سفر خود ببینید، باید این گزینه را انتخاب کنید. این پروازها مجوزهای لازم را داشته و بر اساس برنامه‌ی مشخصی از مبدا تا مقصد در کشورهای مختلف توقف چندروزه خواهند داشت.

بلیط‌های رفت‌وبرگشت دو یا سه مقصدی

در این پروازها شما از مبدا می‌توانید تنها با یک بلیط به دو یا سه مقصد سفر کنید. بدون شک این بلیط در مقایسه با خرید جداگانه برای هر مقصد ارزان‌تر تمام می‌شود.

با دانستن این اطلاعات می‌توانید به‌راحتی و با خیال آسوده اقدام به خرید بلیط هواپیما کرده و از سفر خود لذت ببرید.